Vasútépítő munkások találtak egy 5 ezer éves pincét
A dániai Falster szigetén felfedeztek egy kővel burkolt pincét, amely alig több mint egy méterrel a talajszint alatt rejtőzött. A helyiség körülbelül 5 ezer évvel ezelőttről származik, megtalálása pedig felforgatja a korszak építési tudásáról és társadalmi fejlettségéről alkotott korábbi elképzeléseket.
A felfedezést egy vasútvonal meghosszabbítását előkészítő munkások tették, amikor a terület ellenőrzése közben megtalálták a lelőhelyet, írja a Popular Mechanics.
Marie Brinch, a Lolland-Falster Múzeum munkatársa szerint „az elrendezése és formája egyértelműen antropogén eredetre utal, és a házakhoz tartozik, így pinceként értelmeztük”.
A kutatócsoport a neolitikum, vagyis az újkőkorszak kezdetéhez közel két, a tölcséresszájú edények kultúrájához köthető építkezést talált, és az egyik alatt találták meg a mindössze másfélszer kétméteres, kövekkel burkolt helyiséget.
Meglepte a kutatókat a neolitikumból származó pince
A Radiocarbon című folyóiratban megjelent új tanulmány rávilágít a kőkorszaki földalatti építkezések fejlettségére, és kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy ez mit jelent az ősi kultúra megértése szempontjából.
Az ásatásokat végző csapat gödröket és oszlopok helyeit is feltárt, valamint további bizonyítékot arra, hogy egy kerítésszerkezet is létezett egykoron a helyszínen, így az is lehet, hogy a lelőhelyen a múltban egy erődített terület lehetett.
Azt sajnos nem tudni, hogy a terület egy nagyobb erődítmény része volt-e, de úgy vélik, hogy a pince központi helyen ült. Ha beigazolódik, akkor a település kulcsfontosságú gyűjtőhely lehetett, ahol az emberek árut cserélhettek, szövetségeket köthettek és kapcsolatokat alakíthattak ki.

A pince rekonstrukciója a maradványok alapján. Lolland-Falster Museum
A pince körül emellett számos kovakőből készült eszközt és kerámiát találtak. A lelőhely különböző rétegeiből gyűjtött faszénminták és a pince közelében talált leletek radiokarbonos kormeghatározása a lelőhely használatát a középső neolitikumba, nagyjából a Kr. e. 3500 és 3000 közötti időszakra teszi.
A felfedezés a szerzők szerint megcáfolja az általános vélekedést arról a korszakról, amelyben az embereket primitívnek tartották. „Egy kikövezett pince jelenléte nemcsak fejlett építési készségekre, hanem hosszú távú tervezésre és a tárolás és az élelmiszertartósítás kifinomult megértésére is utal.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik